ANKARA

Pazar, 21 Temmuz 2019
PDF Yazdır e-Posta
  • Kuzköy, Burdur ilinin Çeltikçi ilçesine bağlı bir köydür

Tarihi 

 

 

Kuz gölgede kalan     anlamındır.Kuzköy ün doğusu dağlarla kaplıdır ve sabahları güneş görmez gölgede kalır bu yüzden adı Kuzköydür. Köyün tarihi 13. yy kadar dayanmaktadır orta asyadan yola çıkan oğuz türklerinin kayı boyunun sarıkeçili koluna mensup türklerin kurduğu bir köydür. Eski ismi tekerköy olan köy bir ticaret ikmal köyüdür.o zamanlar köyde bol miktarda bulunan atölyölerde kanlıların ve arabaların tekerleri tamir edilir ve yahut yenisi takılırdı. ayrıca Anadolu selçuklu hükümdarı Alattin keykubat tarafından ticaretin devamlılığını ve güvenlğini sağlamak için bölgeye yerleştirildikleri kaynaklarda belirtilmektedir. osmanlılar zamanında da teknik işlerde(top arabası yapımı,top dökümü vb) uğraşan köylüler vatanına;bayrağına ve milletine bağlıdır.1.dünya savaşında bir çok cephede(çanakkale,yemen) şehitler vermiş olan köy insanı kurtuluş savaşı ;kore savaşı kıbrıs savaşlarında savaşması için ve bölücü terör örgütüylede kahramanca mücadele etmek için evlatlarını vatan sağolsun diyerekten asker ocağına göndermiştir.

 

Kültür 

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri Köyde üç gün düğün yapılır.Kız istenir,nişan takılır ve düğün günü belirlenir.Oku olarak  köylülere havlu,gömlek vb.davetiye dağıtılır.Günümüzde bu israftan kaçınılmaktadır.Birinci gün başbozma için oğlan evinden kız evine gidilir.İkinci gün davetliler karşılanır ve kazanlarda yapılan yemek ikramı verilir.Aynı gün akşamı kız evine kına basmaya gidilir.Cumartesi gecesi oğlanın arkadaşları oğlan evinde damadın yanında ve kızın arkadaşları gelinin yanında kalırlar.Pazar günü de gelin alınır.Sıra ile oğlanın akrabalarının elleri gelin taraından öpülmeye gidilir ve giderken hediye götürülür.

Cenazelerde sala verilir verilmez bütün köylü cenaze evinde toplanır.Büyük bir katılımla cenaze kaldırılır.Kötü örnek olarak sayılabilecek bir gelenek olan cenazenin defninin ardından yemek verilmesi;muhtarlık tarafından istenmemktedir.Vefat edenin evine bütün köylü taziye ziyaretinde bulunur.

Köylü kadınları başlarına yazma,eşarp veya dastar dediğimiz başörtüsü bağlar.Üstüne kazak,yelek gibi normal giyecekler giyer.Alta da dınga don dediğimiz giysi giyilir. Erkekler ise normal pantolon,gömlek,ceket giyerler.Şapka takan yok denecek kadar azdır.

Köyde hemen hemen her erkek çocuğa sünnet düğünü,her dişi yeni çıkan çocuğa da diş düğünü yapılır.

Köyümüzde kendi yapımları olan bulgur pilavı,tarhana çorbası,kendi yetişdirdiği nohut ve kuru fasulye yemekleri genelde yenen yemeklerdir; kendine has yemekleri sarmısaklı tatarı, dirgiti ,koca çorbası, kaba ekmeği, haşhaşlı kömbesi, nişaştalı pekmezli peltesi, sıyırgası ve dülcüğü meşhurdur.

Eskiden akşamları komşuya oturmaya gitme,bir yerde toplanıp yüsük oynama,düğünlerden önce  düğünde kullanılmak üzere oduna gitme,komşuların birbiriyle yardımlaşarak iş yapmaları ekonomik,teknolojik sebeplerden dolayı kalkmıştır.

Küçük-büyükler arasında sevgi saygı eskiden olduğu kadar olmasa da devam etmektedir.Büyüklerin önünden geçilmez, kadınlar erkeklerin önünden geçmez. Baykuşun ötmesinin bir ölüm olayına delalet gösterilmesi,akşam tırnak kesilmemesi,gece sakız çiğnenmemesi,karga ötmesinin uğursuzluk sayılması,göz seyrimesi gibi bazı batıl inançlar daha hala mevcuttur. Sebebininde inanç esalarının eksikliğinden kaynaklandığı anlaşılmaktadır.

Coğrafya 

Burdur iline 30 km, Çeltikçi ilçesine 4 km uzaklıktadır.

İklim 

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi ile karasal iklim arasında geçiş bölgesindedir.

Nüfus 

Yıllara göre köy nüfus verileri

2007       910

2000       1043

1997       1036

Ekonomi []

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyümüzün narı meşhurdur. mis nar denilen bir tür olan köyümüzün narı bölge halk pazarlarında yok satar. ayrıca son yıllarda kiraz ve erik ziraatıda bol miktrda yapılmaktadır. son olarak köyümüzün en önemli ekonomik geliri kamu dairelerinde(karayolları ,köy hizmetleri,dsi) mevcut çalışan ve emeklilerin aylık maaşlarıdır.

Muhtarlık 

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


2019 - İsmail Çetin

2011 - Hüseyin Tenger

2009 - Hüseyin Demiray

1994 - Üzeyir Yüksel

1984 - Mehmet Çelik

 

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. [ sağlık evi vardır ve bir ebe görev yapmaktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

 

 

GEÇİP GİDENLER

BAYRAMLAŞMA

MUSTAFA KOZAK - EV YAPTIRDIM