ANKARA

Perşembe, 20 Haziran 2019
PDF Yazdır e-Posta

Köyümüzde Ramazan ayında alışılagelmişin dışında bir farklılık yaşanıyor. Bu farklılığın sebebiyse Ramazan ayı boyunca sahurda çalınan ve vatandaşların sahur için uyanmasını sağlayan Ramazan davulunun bir bayan tarafından çalınıyor olması. Ülke genelinde nadir rastlanan bu durumdan köy halkı da gayet memnun. Köyde yaşayan ve 14 yıl önce maddi sıkıntılar nedeniyle Ramazan ayında davul çalmaya başlayan 3 çocuk annesi Ayşe Alkan, çocuklarının geçimini Ramazan ayında topladığı bahşişlerle sağlıyor. Eşine yıllar önce Ramazan davulu çalmak istediğini söyleyen Ayşe Teyze, Ramazan davulu çalmaya nasıl başladığını duygulanarak anlatıyor.
Kuzköy Köyü, sakin ve nezih bir köy olduğu için Ramazan ayında geceleri davul çalmaktan sokak aralarında gezmekten korkmadığını söyleyen Ayşe Alkan, bu işi severek yaptığını sağlığı elverdikçe de yapacağını söylüyor.
Ramazan ayı boyunca davul çalarak Kuzköy sakinlerini sahura kaldıran Alkan, yanık sesiyle maniler ve ilahiler de söylemeyi de ihmal etmiyor.
Kuzköy Köyü Muhtarı Hüseyin Tenger, kendilerini Ramazan ayında güzel sesiyle ve okuduğu manilerle uyandıran Ayşe Teyzeye teşekkür ediyor, tüm köy halkının bu durumdan memnun olduğunu söylüyor.
Kooperatif Başkanı Ramazan Karataş ve Eşi Saadet Karataş da, Ayşe Teyzenin Ramazan davulu çalmasından son derece memnunlar.
Köy halkı 14 yıldır her Ramazan ayında davulu ile sokağa çıkıp maniler söyleyen Ayşe Teyzenin yaptığı bu işi yadırgamadığı gibi, oldukça memnunlar.

 

Kanal 15 sitesinde yayınlanan haberden alıntıdır.

 

GEÇİP GİDENLER

BAYRAMLAŞMA

MUSTAFA KOZAK - EV YAPTIRDIM